Pilóta saláta

Hozzávalók:

  • lollo saláta
  • újhagyma
  • retek
  • káposzta
  • retekcsíra
  • sarkantyúka
  • méz
  • bors
  • salátaolaj
  • balzsamecetkrém
  • lenmag

Elkészítés:

Végy elő egy nagy tálat.
A lollo salátaleveleket tépkedd kisebb darabokra. A nagyobb sarkantyúkaleveleket szintén. A piciket hagyhatod egészben.
A hagymát vágd nagyon apróra, szórd a levelekre.
A retket és a káposztát reszeld le és ezt is szórd a tálba.
Keverd át a zöldségeket, majd szórd a tetejére a retekcsírát.
Végül locsold meg a balzsamecetkrémmel, mézzel, olajjal, hintsd meg sóval, borssal és a lenmaggal, óvatosan keverd át, és kész.

Lollo saláta
A Lollo salátában sok az ásványi só, a kálcium, magnézium, vastartalma magas.

Újhagyma
Fogyasztásával nagy mértékben hozzájárulsz egészséged megőrzéséhez, mivel segít megelőzni az érelmeszesedést, serkenti az emésztést, erősíti és szabályozza a bélflórát.
Érdemes fogyasztani, mert rengeteg C-vitamin, B-vitaminok, H- és E-vitamin van benne. Bővelkedik folsavban, nikotinsavban, valamint a vas, jód, magnézium, kén, szelén, foszfor, kálium, kalcium, réz, cink tartalma is jelentős.

Retek
Már az ősi Japánban és Kínában is ismerték, és nemcsak
táplálékként, hanem különféle kórok kezelésére is alkalmazták. Hamar megfigyelték, hogy a retek – többek között – rendkívül jó hatást gyakorol a májra, az epére, a vesékre, de alkalmazták emésztési zavarok enyhítésére, valamint a makacs köhögés csillapítására.
A vitaminok közül a K, a B és a folát a fontosabbak, amikből jelentősebb mennyiséget tartalmaz. De ezekből sem annyit, mint a C-vitaminból.
Gazdag még káliumban, rostokban és antioxidánsokban (lutein és zeaxantin).

Méz
A természet eme édes adománya négyötödrészt glükózból és fruktózból áll, ám még így is fér bele mindenből, ami jó: kalcium, réz, vas, magnézium, mangán, foszfor, kálium, nátrium, cink és kis mennyiségben B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, C-vitamin. A sötétebb mézek (pl. fenyő, pitypang) gazdagabbak ásványi elemekben, vasban, rézben és mangánban.

Káposzta
A káposzta nagy mennyiségben tartalmaz C-vitamint.
Segít erősíteni az immunrendszert és hozzájárul a szabadgyökök megfékezéséhez.
Aminosavakban a káposzta igen gazdag, mely a gyulladások ellen fejti ki áldásos hatását.
A makuladegeneráció megelőzésében a káposztában levő béta-karotin játszik szerepet.
A peptikus-, illetve a gyomorfekélyek gyógyíthatók káposztafogyasztással. A káposztalé fekélyellenes tulajdonságokkal bír, magas a glutamin-tartalma.
A káposzta magas rosttartalmának köszönhető a megfelelő emésztés, valamint hogy a székrekedést is képes megakadályozni.
A káposzta antioxidánsokban gazdag, védi a bőrt a szabadgyökök károsító hatásai ellen és a megelőzi a bőr öregedését.
A káposztában levő tejsav hatékony segítség a fájó izmoknak. Egy adag – vagy egy csésze – káposzta biztosítja a napi K-vitamin bevitel 91 százalékát, valamint a javasolt C-vitamin bevitel 50 százalékát.
Bőségesen található a káposztában B6 vitamin, folsav, B2- és B1 vitamin, kalcium, magnézium, A-vitamin és kálium, kis mennyiségben cinket, vasat és mangánt is tartalmaz.

Retekcsíra
A retekcsíra természetes antibiotikum, tisztító, méregtelenítő, immunerősítő, elősegíti a felesleges nyálka eltávolítását, vizelethajtó, tisztítja a húgyvezetéket, húgyhólyagot, vesét, kis mennyiségben étvágygerjesztő, csökkenti a reumatikus fájdalmakat, magas foszfortartalmú vegyületei elmulasztják a pattanásokat, tisztítják, szépítik a bőrt. A-, B1-, B6- vitaminokat és különböző ásványi anyagokat (kálium, vas, foszfor) tartalmaz.

Sarkantyúka
2013-ban az év gyógynövényének választották Németországban.
A föld felett lévő összes része ehető: levele, szára és színes virágai. A bimbókat pedig a capri bogyóhoz hasonlóan sós lében szokták tartósítani.
Illóolajokat, mustárolajat, káliumot, C-vitamint tartalmaz.

naturam furca expellas, tamen usque recurret – a természet, ámbár időre órára elkergettethetik, megtér nemsokára